Det är en laddad Pelle Sääv som kommer till SM-finalen i Katrineholm. Stärkt av framgången i Linköping senast är han sugen på nya framgångar.
I East Sweden Rally kom Sääv på en tredjeplats i sin Skoda Fabia S2000, slagen endast av nykorade svenska mästarna Mats Jonsson och Pontus Tidemand.
- East Sweden Rally var en riktigt skön framgång för hela teamet. Tänk att få bjuda på en så bra placering i hemmatävlingen. Framgången har stärkt hela teamet och alla som hjälper mig har stor del i den, säger Sääv
Pelle Sääv har under året haft problem med att hans Skoda Fabia inte lämnat så mycket effekt som det skulle behövts. Inför East Sweden Rally var en tekniker från en Frankrike i Linköping för att försöka optimera bilen.
- Vi har ett litet handikapp med att vi inte får ut full effekt, men vi visade i East Sweden Rally att vi ändå hänger med. Nu ska vi höja oss ett snäpp i Katrineholm så kan den här SM-säsongen sluta riktigt bra, avslutar
Pelle Sääv.
Bild.
Foto: Urban Andersson
2011-10-05


