Andra raka för Mats Jonsson

Mats Jonsson fick visserligen ge sig mot Patrik Flodin totalt, men i Trimmat 4WD tog den värmländske veteranen årets andra SM-delseger.

- Men så länge Mikael Lindqvist var med var det stentufft, medgav Jonsson, som triumferade före Jonas Wigren och Kjell Sandberg.
Mats Jonsson var klassetta efter fredagens inledande två sträckor, men när tävlingen startade om lördag morgon var Mikael Lindqvist vassast och övertog ledningen. Som mest hade Lindqvist ett försprång på 9,9 sekunder.
På SS6 tog emellertid tävlingen slut för en besviken Mikael och Mats Jonsson kunde defilera mot klassegern och 15 nya SM-poäng.
Jonsson har fått bästa tänkbara start på mästerskapet och allt talar för att han står som svensk mästare för 16:e gången i karriären i höst.
Bakom palltrion svarade Kristian Johansson för en imponerande insats genom att vara snabbast av alla i startfältet på de tre sista sträckorna. Mer än till en femteplats räckte emellertid inte den insatsen eftersom Kjell lade bort mycket tid på snöskottning i ett tidigare skeda av tävlingen.

Trimmat 4WD
1) Mats Jonsson, Forshaga MC, Ford Escort WRC, 1.08.13,3
2) Jonas Wigren, Norrköpings MK, Ford Focus WRC, + 1.04,3
3) Kjell Sandberg, Haninge MK, Toyota Corolla WRC, + 1,21,5
4) Peter Dahlgren, Huddinge MK, Ford Escort, + 2.46,4
5) Kristian Johansson, Kinds MK, Mitsubishi Evo 6,5 WRC, + 23.30,0

Bild.
Foto: Backmans Foto

Mats Jonsson och Johnny Johansson tog ännu en delseger i SM.